4) Gawial gangesowy
Gawial gangesowy (Gavialis gangeticus) to gatunek krokodyla z rodziny gawialowatych. Gatunek krytycznie zagrożony.
WYSTĘPOWANIE:
Mapa występowania |
Obecnie zasięg występowania gawiala gangesowego znacznie się skurczył. Jego populacje są przerzedzone. Gatunek można było spotkać na terenie Indii, Pakistanu, Nepalu, rzek Ganges, Brahmaputra i Indus oraz większych ich dopływów.
TRYB ŻYCIA:
Prowadzi wodno-lądowy tryb życia. Jest to krokodyl najsilniej związany z wodnym środowiskiem.
WYGLĄD:
Głowa samca |
Gatunek mocno rozpoznawalny, wyróżniający się wyglądem spośród innych krokodyli. Ciało smukłe. Na grzbiecie występują cztery rzędy płyt kostnych. Ubarwienie grzbietu dorosłego osobnika jest brunatnozielone zaś brzucha żółtozielone. Głowa zakończona charakterystycznym, wąskim i wydłużonym pyskiem. Tęczówka zielonkawa. Kończyny krótkie. Ogon długi, bocznie spłaszczony. Wzdłuż ogona ciągnie się rząd płyt kostnych. Gatunkiem podobnym jest krokodyl gawialowy (Tomistoma schlegelii). Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. U samców koniec pyska jest rozszerzony. Samice są mniejsze od samców. Im osobnik jest starszy tym ma dłuższy i węższy pysk. Osiąga do 7 m długości i do 1000 kg masy ciała. W górnej szczęce znajduje się od 54 do 58 zębów, a w żuchwie od 50 do 52. Wszystkie zęby są tego samego kształtu i wielkości - są one długie, cienkie, bardzo ostre i skierowane lekko ukośnie w bok. Ma stosunkowo słabe nogi, zaś między palcami kończyn występują błony pławne nie sięgające końców palców.
POŻYWIENIE:
głowa samicy |
Gawial gangesowy jest mięsożerny. W głównej mierze żywi się rybami. Łowi je za pomocą paszczy charakterystycznym ruchem w bok. Ponadto w jego diecie znaleźć można inne kręgowce (inne gady, płazy, ptaki oraz mniejsze ssaki). Żywi się też padliną i zwłokami topielców.
CIEKAWOSTKI:
- Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest to gatunek bardzo trudny w hodowli. Ze względu miedzy innymi na brak odpowiedniego pokarmu dość szybko pojawiają się objawy rachityzmu, który jest przyczyną zniekształcenia paszczy. Wówczas gawial nie może przyjmować pokarmu.
- Nie ma pewności, czy gawial jest groźny dla człowieka. Zdania są podzielone, choć ogólnie ze względu na swój rozmiar i wygląd budzi powszechne przerażenie.
Komentarze
Prześlij komentarz