5) Jaskółka morska



Niebieski smok 
Jaskółka morska (Glaucus atlanticus) nazywana też niebieskim smokiem i błękitnym aniołem to  gatunek jadowitego morskiego ślimaka tyłoskrzelnego.
          

     

        WYSTĘPOWANIE:
 
 Gatunek ten można spotkać w wodach pelagialnych u wybrzeży europejskich, RPA, oraz na wschodnich wodach oblewających Mozambik i Australię.

                

              WYGLĄD:
     
 Niebieski smok osiąga długość 3 cm. Jego ciało jest spłaszczone i zwęża się ku tyłowi. Posiada sześć kończyn (pierwsza para jest szczególnie duża), które rozgałęziają się promieniście, tworząc tzw. ceratę. Glaucus atlanticus jest barwy srebrzysto-szarej przechodzącej w srebrzysto-błękitną po stronie grzbietowej ma granatowo-niebieskiej od spodniej. Na głowie ma ciemnoniebieskie paski. Otwór gębowy smoka wyposażony jest w tarkę z ząbkowanymi zębami.        

               

            POŻYWIENI:

Błękitny anioł jest organizmem drapieżnym, żerującym na organizmach większych od siebie i jadowitych (np. Żeglarz portugalski). Jad żeglarza portugalskiego nie jest trujący dla błękitnego smoka, który gromadzi go na końcach wypustek odnóży, dzięki czemu zyskuje śmiertelnie niebezpieczną broń przeciwko swoim ofiarom. W skład jego pożywienia wchodzą ponadto: Żeglarz wiatrowy (Velella velella), meduzy z gatunku Błękitny przycisk (Porpita porpita) oraz Tratewnik jantina. Sporadycznie wśród tego gatunku dochodzi także do aktów kanibalizmu. 


       ROZMNAŻANIE:


Znalezione obrazy dla zapytania Jaskółka morska  Przedstawiciele jaskółki morskiej są obojnakami. Kopulują ze sobą poprzez połączenie się stronami brzusznymi. Po zapłodnieniu osobniki, które uczestniczyły w kopulacji, wytwarzają sznury z jajami.


 CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:


 Jego cechą charakterystyczną jest pływanie "głową w dół", przy wykorzystaniu gazu w swoim żołądku.


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

8) Samogłów

4) Gawial gangesowy