2) Połykacz
WYSTĘPOWANIE:
Występuje we wszystkich oceanach od Islandii po równoleżnik, na głębokościach 500-3000 m. Dawniej był opisywany jako rzadki, obecnie uważa się, że jest stosunkowo częstym gatunkiem. Połykacz nie ma znaczenia gospodarczego.
POŻYWIENIE:
Na pokarm połykaczy składają się małe ryby, skorupiaki, głowonogi i plankton.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
Zwierze charakteryzuje się bardzo dużą szczęką i rozciągliwą gardzielą, z workiem gardzielowym przypominającym wór skórny u pelikanów. Jama gębowa ma dużą pojemność: u osobnika mierzącego 35 cm i którego
ciało ma objętość około 9 cm³, jama gębowa mieści nawet 100 cm³
wody. W górnej części jamy gębowej biegnie od brzegu paszczy do ujścia przełyku
jasne pasmo tkanki, równoległe do szkieletu osiowego ryby, w tylnej
części rozszerzające się w palczaste pasma biegnące w stronę boczną i
brzuszną jamy gębowej.
HISTORIA ODKRYCIA:
Gatunek został opisany przez francuskiego zoologa Léona Vaillanta. Holotypowy okaz został złowiony podczas trzeciej wyprawy oceanograficznej statkiem Travailleur w 1882 roku i zaprezentowany Francuskiej Akademii Nauk w grudniu 1882 roku. W następnym roku Theodore Gill i Ryder opisali pięć dalszych okazów odłowionych podczas ekspedycji statku Albatross. Anatomię połykacza badali m.in. Gill i Ryder, Bertin, Nusbaum-Hilarowicz, Czernawin i Böhlke. Pierwszym, który obserwował te ryby w środowisku naturalnym, był William Beebe.Połykacz jest często przywoływany jako przykład niezwykłych ewolucyjnych przystosowań: w swoich książkach pisali o nim m.in. Henry Fairfield Osborn i Stephen Jay Gould oraz Richard Dawkins.
Komentarze
Prześlij komentarz